Kask narciarski czy snowboardowy? Jak dobrać kask na snowboard?

Dla mężczyzny

Dla kobiety

Dla dziecka

Coraz więcej osób docenia niezwykłe emocje jakie daje jazda na nartach. Niekoniecznie trzeba jechać w polskie czy słowackie Tatry czy dalej, w Alpy. W większych miastach, w miejscach gdzie są niewielkie wzniesienia powstają różnego rodzaju stoki. To powoduje, że nie ma problemów by wyskoczyć na kilka godzin by pojeździć na narty. Oczywiście żeby zacząć jeździć na nartach trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Ma to być profesjonalnie przygotowany sprzęt, a co najistotniejsze, powinien być bezpieczny. Na pewno od pierwszych chwil jazdy na nartach powinno się posiadać odpowiedni kask narciarski. Zatem jak dobrać kask narciarski? Który kask narciarski dla dzieci? Ile wydać, jak sprawdzić, gdzie kupić odpowiednie kaski narciarskie?

Jak dopasować kask narciarski, jak najlepiej wybrać kask?

Na samym początku warto podkreślić, że kierowanie się ceną przy zakupie kasku narciarskiego to głupota. Szukanie tanich kasków, przeglądanie jedynie tych najdroższych to najgorsza metoda działania. Każdy kask narciarski posiada pewne elementy, pewne detale, które to pozwalają określić jego jakość, pozwalają mieć pewność, że zostanie dokonany odpowiedni wybór.

Rozmiar kasku narciarskiego ma znaczenie. Tutaj sytuacja jest klarowna, a dzieje się tak z uwagi, że producenci po prostu dają na kaskach oznaczenia jak w przypadku odzieży. Czyli kask narciarski XXL na wielką głowę, coś mniejszego czyli kask narciarski XL. Z kolei panie w szczególności będą celować w kask narciarski S. Jednak dla własnego bezpieczeństwa warto przymierzyć każdy kask narciarski który się spodoba. Poprzez przymierzenie można dokładnie dopasować go do głowy, sprawdzić jak się czujemy w pełnym zapięciu czyli czy po prostu stwierdzić czy dany model będzie komfortowo się sprawował.

Budowa kasku narciarskiego czyli ważny aspekt bezpieczeństwa narciarza. Najwyższy poziom bezpieczeństwa gwarantują kaski twarde jednakże dla niektórych mogą być niezbyt komfortowe w dłuższym użytkowaniu. Natomiast z uwagi na użyte materiały, na to, że twardsze kaski wyposażone są w odpowiednie systemy wentylacji, będą one idealne dla osób regularnie jeżdżących na nartach. Ktoś hobbystycznie, nieregularnie korzystający ze stoków może dla własnego komfortu zakupić kask lekki. Większy komfort w trakcie jazdy na nartach, jednak odwrotnie niż w twardych kaskach, będą posiadały proste systemy wentylacji.

Skoro mowa o budowie, to należy przybliżyć kilka informacji. Kaska zawsze składa się z dwóch części. Jedna to wewnętrzna, druga to zewnętrzna. To co wewnątrz kasku narciarskiego odpowiada między innymi za bezpieczeństwo w trakcie przypadkowych upadków na głowę. To także część gdzie wchłaniania jest wilgoć. Zewnętrzny element kasku to również zabezpieczenie przed jakimikolwiek wypadkami, uderzeniami w głowę.

Dobrze dobrane zapięcie w kasku też ma znaczenie. Kask powinien się zapinać przede wszystkim sprawnie, szybko. Ma to znaczenie w trakcie jazdy na nartach. Dodatkowo zapięcie nie może w jakikolwiek sposób uciskać, sprawiać bólu

Jakie kaski narciarskie dla kogo?

Skoro wiadomo jakie elementy mają znaczenie gdy mowa o wyborze kasków narciarskich to warto zapoznać się z ich rodzajami. Producenci przygotowują często dedykowane modele czy to dla dzieci czy też kobiet.

Kaski dla dorosłych znaleźć można w wielu opcjach, wielu modelach. Praktycznie wszyscy producenci zasypują rynek niezliczonymi ilościami kasków narciarskich męskich jak i damskich. Kask narciarski męski będzie przede wszystkim większy niż kask narciarski kobiecy. Wiadomo z czego to wynika. Zdarza się jednak tak, że modele kasków narciarskich od rozmiarów XL w dół mogą być wybierane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Podstawa to indywidualne dopasowanie. Jako ciekawostkę należy odnotować, że kobiecie kaski narciarskie są dostępne w przeróżnych, często dość oryginalnych barwach.

Kask narciarski dziecięcy powinien być bardzo dokładnie sprawdzone i wybrany. Używana zamienna nazwa to kask narciarski junior. Podstawą w wyborze takich kasków jest szukanie tylko i wyłącznie lekkich. Oprócz lekkości kask musi idealnie pasować do głowy dziecka, ma być komfortowo. Kask narciarski dla dzieci nie może być zbyt luźny lub uwierający w głowę. Jeżeli dziecko odczuwa choćby minimalny komfort to na 100% będzie walczyć z kaskiem, co może prowadzić do groźnych sytuacji w trakcie jazdy. Kask dziecięcy narciarski powinien posiadać funkcję regulacji, co pozwoli dopasować go do obwodu głowy. Dlaczego taka funkcja jest pożądana? Po co często zmieniać kask dla dziecka, jak spokojnie może posłużyć przez kilka lat.

Dodać warto, że modele kasków dla dzieci są w różnorodnych kolorach, z postaciami znanymi z popkultury. Dlatego kask narciarski zielony, kask narciarski milka czy też kask narciarski różowy z Barbie nikogo nie będzie dziwił.

Kask narciarski z goglami czyli zakup gogli idealnie wpasowanych do kasku. Nie jest to obecnie trudne. Wystarczy sprawdzić najlepszych producentów gogli by mieć pewność, że będą pasowały do większości modeli kasków oferowanych na rynku. Jeżeli ktokolwiek postawi na kiepskiej jakości gogle to dość szybko będzie musiał szukać czegoś nowego. Dlaczego tak się stanie? Śnieg dostający się tam gdzie nie powinien? Chłód muskający twarz? To wszystko może nas spotkać przy źle dobranych goglach.

Kask z szybką narciarską czyli coś co powoduje, że nie muszą być poszukiwane gogle do kasków. Kupuje się kask z taką szybką i można ruszać na stok narciarski. Co istotne profesjonalnie przygotowane kaski z szybką narciarską mają kilka szybek dzięki czemu można je dopasować do odpowiednich warunków atmosferycznych.

Markowe kaski narciarskie czy niekoniecznie?

Zawsze przy zakupie sprzętu tego typu pojawia się pytanie jakiej firmy kask narciarski kupić? Czy może kask narciarski K2 albo kask narciarski Fisher? Oglądając przykładowo zawody narciarskie widać w jakich markach startują zawodnicy. To budzi zaufanie i można mieć pewność, że te najbardziej znane, przygotowane przez profesjonalne firmy kaski narciarskie na pewno spełnią oczekiwania jakościowe. Kask narciarski Quechua, kask narciarski Scott albo kask narciarski Head. To pewność, że będą znakomicie chronić głowę w trakcie jazdy na nartach. To pewność, że każdy będzie czuł się znakomicie w danym kasku (pod warunkiem dobrego dopasowania do głowy).

Jeżeli kogoś nie stać na nowy kask to powinien poszukać czegoś używanego. Oferty typu kask narciarski sprzedam można znaleźć nie tylko na portalach aukcyjnych ale również w profesjonalnych sklepach ze sprzętem narciarskim.

I warto również się bawić formą, wybierać niebanalne kaski narciarskie pod względem kolorów. Kask narciarski pomarańczowy, kask narciarski czerwony, to wyróżni nas na stoku.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *