Ranking i opinie: Jaką najlepszą bieżnie do domu kupić? Elektryczna czy magnetyczna

 1. York Fitness T 951 K
 2. mocny silnik
 3. prędkość do 20 km/h
 4. nachylenie do 15%
 5. max obciążenie 125kg
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Life Fitness 95T Inspire
 2. prędkość do 23km/h
 3. nachylenie do 15%
 4. duży wyświetlacz 15″
 5. obciążenie max 181kg
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. inSPORTline Excel
 2. 8 poziomów obciążenia
 3. nachylenie do 7°
 4. czujniki tętna
 5. kółka transportowe
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. York Fitness T1380
 2. prędkość do 13 km/h
 3. nachylenie do 12%
 4. sensory dotykowe
 5. max obciążenie 100kg
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. inSPORTline Sprynkl
 2. stałe nachylenie
 3. 8 poziomów obciążenia
 4. składana konstrukcja
 5. waga 28kg
 6. Sprawdź aktualną cenę

Bieżnie treningowe – jaką wybrać i kupić, co należy wiedzieć?

Spośród wielu urządzeń do aktywności fizycznej, szczególnie wartym rozpatrzenia jest bieżnia do biegania. Bieżnie treningowe to urządzenia, na które obecnie może sobie pozwolić każdy. Nie trzeba korzystać z klubów fitness, biegać na świeżym powietrzu, wystarczy znaleźć odpowiedni model urządzenia i cieszyć się codzienną dawką aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest jednak umiejętne dopasowanie urządzenia do własnych potrzeb.

Przeglądając oferty sklepów, czytając porady specjalistów od fitness, można dostać zawrotów głowy. Mnogość najróżniejszych sprzętów sprawia, że wybór tego najlepszego okazuje się być niezwykle skomplikowanym. Dlatego też należy znaleźć odpowiedź na pytanie jaka bieżnia do domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze bieżni? Dobrze również wiedzieć o wszystkich korzyściach, jakie gwarantuje regularna aktywność na bieżni treningowej. Nie można oczywiście zapominać o tym, aby trenować w sposób prawidłowy, bo tylko wtedy będą widoczne postępy. Kupując sprzęt do domu, trzeba również wiedzieć, ile kosztuje bieżnia do biegania, która ma spełnić indywidualne oczekiwania.

Po co kupujemy bieżnie sportowe, treningowe?

Bez wątpienia, bieżnia sportowa gwarantuje wiele korzyści. Oczywiście pod warunkiem regularnych treningów. Zanim jednak zakupi się odpowiednie urządzenie, koniecznie należy sprawdzić jego zalety. Jakich korzyści należy się spodziewać po bieżniach treningowych?

Niezależnie od pogody można trenować

Nie ulega wątpliwości, że bieżnia sportowa pozwala na trening o każdej porze roku. Nie ma znaczenia, czy temperatury są nadzwyczaj niskie, nadmiernie wysokie. Nie liczy się, czy pada obfity deszcz, śnieg, porywisty wiatr. Bieżnie treningowe pozwalają trenować regularnie, zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Biegając tradycyjnie, niektóre jednostki treningowe, z uwagi na pogodę mogą się nie odbyć.

Bieżnie do biegania, a zdrowie

Regularne bieganie na bieżni sportowej wpływa pozytywnie na stan zdrowia. Przykładając się do każdego treningu biegowego, można znakomicie wymodelować sylwetkę. Bez problemów udaje się zrzucić zbędne kilogramy. Do tego mowa również o zdrowej rozbudowie mięśni, a także wzmocnieniu serca, układu krążenia oraz kości. Dzięki treningowi na bieżni można liczyć na lepszą kondycję, a także przyspieszenie metabolizmu.

Prawidłowa amortyzacja przez cały trening

Bardzo istotna sprawa w trakcie treningów biegowych to prawidłowa amortyzacja. Korzystając z bieżni treningowej, amortyzacja jest zapewniona zawsze i podczas każdej aktywności fizycznej. Dzięki temu  możliwość obciążenia stawów została sprowadzona do minimum. Dodatkowo warto tutaj podkreślić, że każdy początkujący biegacz powinien postawić na bieżni. Dzięki temu wyrobi sobie odpowiednią technikę, co pozwoli bezpiecznie rozpocząć tradycyjne treningi biegowe.

Bieganie po jednej nawierzchni

Bieżnia treningowa co oczywiste, gwarantuje każdy trening na tym samym podłoży. Nie ma żadnych zmiennych jak w przypadku biegania na świeżym powietrzu. Nie trzeba się martwić kostką brukową, błotem, kałużami, twardą czy śliską nawierzchnią.

Idealne ustawienie parametrów dotyczących progów tętna

Doskonałe ustalenie warunków treningów na świeżym powietrzu jest niemożliwe. Jest się uzależnionym od wielu zmiennych. Najbardziej problematyczne przy ustawieniu doskonałego treningu są najróżniejsze zmiany ukształtowania terenu. Tym sposobem niezwykle trudnym jest ustawianie odpowiedniego tętna, pulsu, aby każda jednostka treningowa okazała się w pełni efektywna. Trening na bieżni sportowej jest wolny od takich niespodzianek. Wystarczy skorzystać z odpowiednich programów, ustawień i cieszyć się znakomicie przeprowadzonym treningiem.

Bieżnia treningowa pozwoli utrzymywać stałą formę

Trenując na bieżni sportowej można śmiało utrzymywać formę, aktywność przez 365 dni w roku. Urządzenie, które znajduje się w zasięgu naszych rąk, a raczej nóg, pozwoli trenować, kiedy tylko ma się na to ochotę. Nie trzeba tracić czasu na dojazd do klubu fitness, czy też wychodzić z domu. Osoby zapracowane, mające mało wolnego czasu, doceniają możliwości, jakie dają bieżnie treningowe.

Pełna kontrola bezpieczeństwa osobistego

Bieżnia treningowa w domu zapewnia sto procent bezpieczeństwa osobistego. Nikt na nikogo nie napadnie, nie ma możliwości zgubienia się np. w lesie, czy też spotkania z „miłymi” psiakami. Warto więc zadbać i o ten element życia, w czym pomoże bieżnia treningowa do domu.

Perfekcyjne wyniki, osiągi treningowe

Bieżnia do biegania gwarantuje perfekcyjne wyniki. Mowa tutaj o pokonanym dystansie czy spalonych kaloriach. Nie pojawia się problem z aplikacjami, zegarkami sportowymi, które potrafią nieprecyzyjnie zliczać dystans, czy też gubić zasięg GPS.

Bieżnia treningowa motywacją dla wszystkich członków rodziny

Jeden z domowników biegający na bieżni sportowej może stać się inspiracją dla innych mieszkańców. Zważywszy na to, że sprzęt jest stale dostępny pod ręką. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że przecież bieżnia sportowa nie jest szyta na miarę pod konkretną osobę. To urządzenia uniwersalne i każdy, po uprzednim wybraniu odpowiednich programów treningów, może korzystać z ich możliwości.

Oglądanie telewizji w trakcie sesji treningowych

Dla wielu czas spędzony na bieżni może być połączony z oglądaniem telewizji. Śledzenie relacji sportowych, nadrabianie zaległości serialowych, czy po prostu obejrzenie interesującego filmu. W trakcie biegania tradycyjnego nic takiego nie może mieć miejsca.

Jakie rodzaje bieżni należy poznać?

Szukając bieżni do biegania, należy mieć pojęcie o tym, jakie występują ich rodzaje, a co za tym idzie, mieć wiedzę o tym, w jaki sposób działają. Zasadniczo mamy do czynienia z bieżniami mechanicznymi i elektrycznymi.

Bieżnie mechaniczne to urządzenia, w których pas biegowy nie jest napędzany silnikiem. Do wprawienia go w ruch konieczna jest praca nóg. Innym ważnym elementem bieżni mechanicznej jest ustawienie oporu. Następuje za pomocą użycia specjalnego pokrętła. Również do biegacza należy manualne regulowanie nachylenia. Ćwicząc na bieżni mechanicznej, nie ma co się spodziewać możliwości skorzystania z różnych programów treningowych. Co istotne, bieżnia mechaniczna nie posiada odpowiednich zabezpieczeń amortyzacyjnych.

Bieżnie elektryczne, czyli urządzenia, gdzie pas biegowy w ruch wprawia silnik. Oczywiście w tego typu sprzęcie znajdują się odpowiednie rozwiązania amortyzacyjne. W zależności od modelu można elektrycznie regulować nachylenie. Nawet zwykła bieżnia elektryczna posiada wbudowane różne programy treningowe, co znacznie urozmaica trening. Nie można również w tym miejscu nie wspomnieć o fakcie, iż bieżnie elektryczne są wyposażone w różnorodne udogodnienia dla biegaczy (np. mierniki pulsu, wejścia na odtwarzacze muzyczne).

Zasadnicza różnica pomiędzy bieżniami mechanicznymi a elektrycznymi, to pas biegowy i jego praca. Na pewno korzystniejsze jest wybranie urządzenia, które pracuje przy użyciu zamontowanego silnika. Warto jeszcze w tym miejscu wspomnieć, że bieżnie elektryczne są zdecydowanie stabilniejsze, a także wytrzymalsze. Fakt, ich cena jest wyższa niż bieżni mechanicznych, jednak można oczekiwać znacznie dłuższego czasu użytkowania. Dodatkowo uzyskuje się zdecydowanie lepszy komfort użytkowy.

Dodać należy, że możemy spotkać się również z urządzeniami typu bieżnie składana. Czym jest bieżnia składana? Dlaczego właśnie tego typu urządzenie powinno być zakupione?

Przede wszystkim bieżnie składane mogą być zarówno mechaniczne, jak i elektryczne. Wśród zalet należy wspomnieć, że z uwagi na możliwość złożenia, pozwalają zaoszczędzić miejsce. Dzięki temu można jest w sposób komfortowy przechowywać w domu. Nie ma również problemów z ich transportem. Okazuje się, że bieżnie składane cechuje taki sam poziom wytrzymałości oraz stabilności, jak w przypadku bieżni stacjonarnych, nieskładanych.

Jakie parametry bieżni sprawdzić przed zakupem?

Sprawdzanie konkretnych parametrów bieżni treningowych to podstawa udanych zakupów. Oczywiście na początku poszukiwań dobrego urządzenia, pojawiają się pytania typu bieżnia elektryczna czy magnetyczna, bieżnia kupiona tanio, a może jednak sprzęt wyposażony w multum bajerów. Warto dopasować konkretny sprzęt pod swoje potrzeby. Oto istotne parametry każdej bieżni, które muszą zostać starannie sprawdzone:

Moc silnika – element tylko bieżni elektrycznych. Standardowy podział bieżni treningowych wygląda następująco: urządzenia z mocą do około 2 KM oraz powyżej 2 KM (gdzie w większości przypadków, maksymalna moc jest w granicach 3 KM. Dostępne są również bieżnie elektryczne z mocniejszymi silnikami). Jest to bardzo istotny parametr urządzenia, gdyż decyduje on możliwościach treningowych. Zatem, bieżnie treningowe, posiadające silniki do 2 KM, będą dobre do truchtów, spokojnych biegów. Osoby, które poważnie traktują treningi biegowe, poszukują sprzętu do różnych poziomów wysiłkowych, wybierają sprzęt z mocą do 3 KM.

Nośność, maksymalne obciążenie – mowa o maksymalnej wadze użytkownika, który ma zamiar korzystać z urządzenia. Nośność może być przeróżna, wynosić 100 kg, ale i 150 kg. Każdy decydujący się na kupno bieżni, dostosowuje ją do swojej wagi. Jednak trzeba i pamiętać o np. pozostałych domownikach, którzy będą korzystali z urządzenia. Nigdy nie powinno się wybierać nośności „na styk”. Trzeba również wiedzieć, że im wyższe maksymalne obciążenie bieżni sportowej, tym wyższa cena.

Pas biegowy i jego rozmiar – należy mieć na uwadze, że w urządzeniach takich jak bieżnie treningowe, pasy biegowe mogą mieć różny rozmiar i grubość. Jakie to ma znaczenie dla użytkownika? Wąskie pasy biegowe mogą okazać się niefunkcjonalne dla osób, które są np. wysokie. Standardowe rozmiar pasów w bieżniach to 140 x 45 cm. Czyli ktoś wysoki, musi pomyśleć o czymś większym.

Osoba, która chce w sposób maksymalny zadbać o ochronę stawów, musi zwrócić uwagę, aby pas biegowy był dość gruby. Tutaj zaleca się wybór urządzenia z pasem biegowym o grubości minimum 4 mm. Przeglądając bieżnie biegowe, spotyka się standardowe pasy biegowe, które mają grubość do 2 mm.

Prędkość bieżni sportowych – parametr ten jednoznacznie określa, jaką maksymalną prędkość osiągnie pas biegowy. Tym samym dostępne są bieżnie treningowe o maksymalnej prędkości 8 km/h, jak i takie, na których można osiągać maksymalne prędkości 22 km/h. Im niższa wartość prędkości maksymalnej, tym mniejsze możliwości treningowe. Bieżnia elektryczna o maksymalnej prędkości 10 km/h nie pozwoli na większy wysiłek, na osiąganie coraz to lepszych wyników treningowych. Należy również pamiętać, że z prędkością na bieżniach treningowych, związana jest możliwość jej regulacji. Oczekuje się, że dobry sprzęt pozwala przestawiać prędkość co 0,1 km/h.

Nachylenie bieżni treningowej – nachylenie jest elementem ściśle powiązanym z pasem biegowym. Bieżnie elektryczne pozwalają na różnorodne zmienianie nachylenia pasa, przy użyciu przycisków, w trakcie treningu. Bieżnie mechaniczne takiej możliwości nie mają, zmiana nachylenia jest możliwa za pomocą użycia specjalnego uchwytu. Trening musi zostać przerwany. Samo nachylenie w procentach może wynosić 3%, jak i 15%. Im wyższa wartość procentowa nachylenia, tym cięższy będzie trening. Jest to szczególnie pożądany parametr wśród biegaczy, którzy lubią górskie bieganie, liczne podbiegi.

Komputer bieżni i jego funkcje – każda bieżnia elektryczna posiada różnego rodzaju funkcje. Podstawowe odnoszą się do pokonanego dystansu, prędkości czy czasu treningu. Dodać należy również np. funkcję pomiaru pulsu. Im bardziej zaawansowane, droższe urządzenie, tym więcej funkcji komputera dostępnych. Dobrym rozwiązaniem jest np. możliwość zapisania wielu danych dotyczących biegacza. Pozwoli to mieć dokładniejsze wyniki dotyczące treningu.

Amortyzacja bieżni – niezwykle istotny element każdej bieżni, gdyż decyduje o prawidłowej ochronie stawów podczas treningów biegowych.  Dodatkowo trzeba pamiętać, że profesjonalnie przygotowana amortyzacja wpływa na komfortowe korzystanie z bieżni treningowej. Będzie odczuwało się mniej drgań, a tym samym pas nie będzie ulegał przesuwaniu. Jak sprawdzić parametry amortyzacji? Określona jest liczbą elastometrów, czyli specjalnych gum. Owe gumy znajdują się pod blatem bieżni. Może być ich 4, a i zdarzają się bieżnie sportowe, które mają ich aż 10. Oczywiście 10 elastometrów gwarantuje najlepszą amortyzację.

Pomiar tętna, sposoby – odpowiednie tętno w trakcie treningu na bieżni sportowej jest niezwykle ważne. Pozwala na trenowanie w sposób efektywny. Dlatego też ważne będzie, w jaki sposób bieżnia treningowa pozwala mierzyć tętno. Na rynku znajdują się urządzenia, które wyposażone są sensory dotykowe (tętno mierzone jest za pomocą czujników, znajdujących się na rękojeściach bieżni), które należy złapać dłońmi i zaczekać na odczyt. Znaleźć można bieżnie treningowe, które pozwalają używać bezprzewodowych pasy, zakładane na klatkę piersiową. To urządzenie bezprzewodowe, które współpracuję z komputerem bieżni, dając najdokładniejsze pomiary tętna. Pomiar tętna na bieżni można również wykonać przy pomocy klipsów na ucho.

Programy treningowe – każda bieżnia elektryczna wyposażona jest w odpowiednią ilość programów do treningu. Jest to na pewno udogodnienie dla osób, które szukają urozmaiceń w regularnych treningach. Bardziej zaawansowane technologicznie bieżnie sportowe mają programy, które pozwolą osiągać wcześniej założone cele.

Dodatkowe elementy wyposażenia – bieżnia treningowa może być wyposażone w różne dodatki. Wszystko zależy od modelu, producenta. O czym dokładnie mowa? Niczym dziwnym nie będzie bieżnia sportowa, posiadająca głośniki, wejście na USB czy też Wi-Fi. Coraz częściej w standardzie spotyka się specjalne wnęki na bidony, czy miejsca na smartfony. Czy takie dodatki są dobrym pomysłem w bieżni? Wszystko zależy od indywidualnego użytkownika, tego, czego oczekuje, jak wyobraża sobie komfortowe treningi.

Jak ćwiczyć na bieżni?

Zakup bieżni treningowej, dopasowanie stroju do ćwiczeń i można ruszać. Wydawać by się mogło, że trening na bieżni nie wymaga specjalnych przygotowań. To jednak spory błąd, gdyż należy wiedzieć jak ćwiczyć na bieżni, jaką postawę przyjąć, co zrobić, by trening był nie tylko efektywny, ale i bezpieczny.

Ćwiczenia na bieżni sportowej muszą zostać poprzedzone rozgrzewką. Ważne je prawidłowe rozciąganie, a także kilka minut marszu na bieżni. W zależności od długości treningu należy umiejętnie dopasować ćwiczenia na rozgrzewkę. Zakończony trening nie oznacza, że wchodzi się w stan odpoczynku. Po każdej sesji treningowej konieczna jest prawidłowa seria ćwiczeń, których celem jest prawidłowe rozluźnienie mięśni.

Obuwie, odzież do biegania. Mimo iż bieżnie elektryczne posiadają amortyzację, nie oznacza to, że na trening można włożyć byle jakie buty sportowe. Fakt, obuwie biegającego na bieżni nie muszą posiadać amortyzacji, jednak podstawą jest idealne dopasowanie do profilu stopy. Dlatego dobrze zainwestować w profesjonalne obuwie do biegania, dzięki czemu nogi będą w stu procentach zabezpieczone. Co do odzieży treningowej, najważniejsze, aby nie krępowała ona ruchów. Jak w każdej aktywności fizycznej, idealnie sprawdza się odzież termoaktywna. Jej właściwości pozwalają skutecznie odprowadzać pot. Oczywiście mowa o całe odzieży, począwszy od bielizny termoaktywnej.

Pas biegowy należy włączyć przed wejściem na bieżnię. Jedna z najważniejszych zasad bezpieczeństwa i prawidłowego podejścia do treningu. Pod żadnym pozorem nie powinno się uruchamiać bieżni treningowej, stojąc na pasie. Robiąc to, można narazić się na wywrotkę, kontuzję nogi.

Prawidłowe ustawienie w trakcie treningu. Użytkownicy bieżni treningowych powinni ustawić się na środku pasa. Jest to najlepsze miejsce, gdyż pozwala panować nad równowagą. Zdecydowanie również najlepiej chroni przed przypadkowymi urazami.

Bieganie na bieżni w naturalnej pozycji. Mowa tutaj o tym, aby przyjąć typową pozycję biegacza. Patrzeć do przodu, nie garbić się, czyli biegnąć, należy utrzymywać stale wyprostowaną postawę. Wzrok skierowany przed siebie, brzuch wciągnięty, plecy proste. Nienaturalne pozycje mogą spowodować nieprzewidziane wyrzucanie nóg w tył. Dodatkowo trening w takich pozycjach nie jest w pełni efektywny, może również przyczyniać się do urazów.

Ręce precz od poręczy. Wielu użytkowników bieżni treningowych kusi łapanie się za poręcze. Jednak ten element urządzenia służy tylko i wyłącznie do pomocy przy wchodzeniu, schodzeniu z bieżni. Problematyczne może być szczególnie chwytanie się poręczy w trakcie treningu intensywnego, przy ustawieniach dużych prędkości.

Woda i ręcznik w zasięgu ręki. Przed rozpoczęciem treningu należy przygotować sobie wodę oraz ręcznik. Trenując i zapominając o nawodnieniu, robi się krzywdę organizmowi. Wynika to z prostych faktów. Mianowicie nawet minimalne odwodnienie sprawia, że spada wydolność. Brak wody dostarczanej do organizmu w trakcie treningu odbija się na możliwościach.

Jak umiejętnie wykorzystywać różne nachylenia bieżni? Im wyższe procentowe nachylenie pasa bieżni, tym lepsze efekty treningowe. Jednak nie ma specjalnej potrzeby katowania się treningami z maksymalnym ustawieniem nachylenia. Tak naprawdę to, w jaki sposób zostanie wykorzystane nachylenie pasa, zależne jest od potrzeb trenującego. Osoby początkujące powinny ustawiać nachylenie maksymalnie na 4%. Ktoś, kto trenuje do zawodów w mieście, spokojnie może ustawić nachylenie na 2%. Ustawiając wyższe nachylenia, np. 10%, można mieć z kolei pewność, za praca mięśnia pośladkowego, łydek czy mięśnia czworogłowego uda zwiększy się o kilkaset procent. Należy jednak pamiętać, że wyznaczanie sobie zbyt ambitnych planów, może zakończyć się przetrenowaniem i kontuzjami. Dlatego, kiedy jest zbyt ciężko, nachylenie wydaje się zbyt trudne do zrealizowania treningu, warto trochę obniżyć wartość.

Bieżnia markowa, czy tzw. „no name”?

Skoro już wiadomo, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie bieżni do biegania, to należy zastanowić się nad tym, czy kupić bieżnie renomowanego producenta, czy może skorzystać z urządzeń „no name”?

Sklepy z bieżniami do biegania proponują najróżniejsze urządzenia. Można zakupić sprzęt w wyjątkowo niskich cenach, jak i zdecydować się na coś przygotowanego przez renomowanych producentów, co będzie znacznie droższe. Czego można spodziewać się po produktach od nieznanych producentach, których jedyną zaletą są niskie ceny? Zdecydowanie to produkty, których poszczególne części składowe będą gorszej jakości.

Bieżnia treningowa marki „no name” to pewność, że silnik nie będzie gwarantował wysokiej jakości pracy. W trakcie treningów może się okazać, że działa on niezbyt płynnie. Dodatkowo praca kiepskiego silnika może być dość głośna, a częste treningi doprowadzą do przegrzania.

Amortyzacja, która nie istnieje. Niezależnie od opisów parametrów, nie ma co oczekiwać, że bieżnia nieznanej firmy gwarantuje porządne, profesjonalne amortyzacje. Wybierając taki sprzęt, można spodziewać się, że będą problemy z tzw. drganiami w trakcie treningu, nie zapominając o negatywnych wpływach na stawy.

Nośność bieżni „no name” okazuje się zazwyczaj niezachęcająca. Wiele takich urządzeń ma dopuszczalne obciążenie 100 kg. Nie ma co się łudzić, że taki sprzęt wytrzyma zbyt długo.

Poszczególne części bieżni sportowych przygotowane będą najpewniej z kiepskiej jakości materiałów. Należy spodziewać się plastikowych elementów, które bardzo szybko ulegają zniszczeniu.

Znajdując super cenową okazję na sprzęt producent niewiadomego pochodzenia, należy koniecznie zwrócić uwagę na wymiary blatu biegowego. Są one zazwyczaj mikroskopijne, gdyż jak można komfortowo trenować na pasie biegowym o wymiarze 120 x 38 cm?

Patrząc na powyższe informacje dotyczące właściwości bieżni treningowych „no name”, naprawdę warto postawić na produkty od najlepszych, renomowanych producentów. Bieżnia Kettler, bieżnia York czy też Life Fitness to niezwykle popularne urządzenia, od firm, marek, oferujących najlepszy sprzęt, starannie zaprojektowany, wyprodukowany z doskonałych materiałów i dający gwarancję bezpieczeństwa. Dodatkowo producenci dostarczają do bieżni liczne aplikacje, programy treningowe. Kupując bieżnie nieznanej marki, może zapłaci się mało, ale jednocześnie nie ma się gwarancji jakości i bezpieczeństwa.

Ile kosztuje bieżnia, gdzie kupić?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje bieżnia? Każdy ma określone możliwości budżetowe, każdy wie, ile może wydać. Cena jednej bieżni to przykładowo 1500 zł, a innej to kilkanaście tysięcy. Należy więc mieć świadomość, że im droższa bieżnia, tym poszczególne elementy będą doskonałej jakości.

Można oczekiwać mocnego silnika, który nie będzie się przegrzewał. Pas biegowy okaże się większy niż przy bieżniach tanich. Droższe bieżnie biegowe posiadają zdecydowanie więcej programów, a także dodatkowych opcji, niż ich tanie odpowiedniki. Wpływ na cenę bieżni do biegania ma również to, kto będzie z niej korzystał. Zatem profesjonaliści, którzy potrzebują bieżni sportowej do regularnych, zaawansowanych treningów, muszą zdecydować się na dość drogie, wyposażone w najlepsze parametry bieżnie treningowe. Osoby początkujące spokojnie mogą znaleźć urządzenie, które wystarczy do spokojnych marszów, lekkiego joggingu.

Normalne jest, że nie tylko w przypadku bieżni do biegania, ale i jakichkolwiek innych urządzeń, przedmiotów, jakość, funkcjonalność, komfort użytkowy jest ściśle związany z ceną. Dlatego nie ma możliwości, aby dobra, profesjonalna bieżnia treningowa była wyjątkowo tania. Owszem, można zdecydować się na sprzęt typu „no name”, jednak jego eksploatacja nie wróży nic dobrego.

Chcąc kupić dobrej jakości bieżnie do biegania, warto skorzystać z porad, opinii ekspertów. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzanie forum, blogów tematycznych, portali o tematyce sportowej. Jest mnóstwo opisów, testów, recenzji, dzięki którym można wyselekcjonować najlepsze modele urządzeń dla siebie.

Bieżnia do biegania. Jaki sprzęt wybrać do domu?

Szukając odpowiedniej bieżni do biegania w domu, koniecznie należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. To znacznie ułatwi dobranie funkcjonalnego, komfortowego sprzętu do biegania w warunkach domowych.

Po pierwsze warto dokładnie sprawdzić miejsce, w którym będzie stała bieżnia treningowa. Ile ma miejsca, jak dużą przestrzenią się dysponuje. Zatem ile miejsca ma się na postawienie urządzenia w domu? Kolejna kwestia dotyczy zapytania dotyczącego ilości i jakości treningów. Jak chce się ćwiczyć, na jakiej intensywności, jak często? Kolejne pytanie dotyczy opcji treningowych. Czy wystarczy możliwość biegania na bieżni poprzez własne treningi? Czy może jednak oczekuje się uzyskania dostępu do różnorodnych treningów, programów w bieżni sportowej?

Znalezienie optymalnego miejsca w domu na postawienie bieżni. Należy starannie zmierzyć obszar, gdzie planuje się użytkowanie bieżni treningowej. Będzie to ważne, szczególnie gdy nie ma zbyt dużej przestrzeni. Może się przecież okazać, że największe bieżnie do domu nie zmieszczą się w konkretnych warunkach. Oczywiście wybierając miejsce pod bieżnie w domu, konieczne należy pozostawić sobie przestrzeń dookoła niej. Ćwiczenie w warunkach mało komfortowych (bliskość ścian, łóżka) wpływa negatywnie na motywację treningową.

Jaki przyświeca cel osobie trenującej na bieżni sportowej? Każdy jest inny, ma inne potrzeby, co też determinuje ostateczne wybory podczas zakupu urządzenia. Przykładowo osoby szukające bieżni pomocnej w rehabilitacji, zadowolą się prostym, nieskomplikowanym sprzętem. Chcąc przygotować się do zawodów, uprawiając bieganie regularnie, wyczynowo, koniecznie trzeba przyjrzeć się najbardziej zaawansowanym sprzętom. Muszą one oferować szeroki zakres nachylenia, mnogość programów, a także dość sporą maksymalną prędkość. Pracując nad zrzuceniem tkanki tłuszczowej, na pewno nie można sięgać po proste urządzenia. Tak samo niekonieczne będzie wydawanie ogromnych kwot pieniędzy na niezwykle skomplikowane bieżnie elektryczne. W tym akapicie warto zwrócić uwagę na moc silnika, który odpowiada za odpowiednią pracę bieżni biegowych. Przykładowo proste urządzenia mają maksymalną moc do 1 KM. Wystarczy w zupełności dla osób w trakcie rehabilitacji, czy początkujących biegaczy. Taka bieżnia zagwarantuje prędkość do około 10 km/h. Wyczynowcy, regularni biegacze oczekują czegoś znacznie mocniejszego. Bieżnie do domu, które mają gwarantować maksymalne prędkości nawet 22 km/h posiadają silnik o mocy 3 KM i więcej.

Jak dbać o bieżnię treningową?

Nawet najlepsza bieżnia elektryczna, mechaniczna, bez regularnego doglądania, konserwacji, czyszczenia, nie posłuży zbyt długo. To oczywiste, wszak każdy sprzęt wymaga prawidłowej opieki, inaczej szybko traci swoje pierwotne właściwości. Jak zatem prawidłowo dbać o bieżnie treningowe? Oto najważniejsze zasady:

 • pełna konserwacja sprzętu raz do roku. Należy tutaj skontaktować się ze specjalistą, który dokona generalnego przeglądu bieżni sportowej,
 • regularne czyszczenie i konserwacja elementów złącznych oraz przegubów,
 • napinanie pasa biegowego, kiedy pojawia się zjawisko „ślizgania”. Należy umiejętnie regulować śruby, znajdujące się w tylnej części bieżni,
 • smarowanie pasa. Po pewnym czasie użytkowania pasa biegowego konieczne jest jego staranne nasmarowanie. Smarowanie bieżni należy wykonać z użyciem smaru silikonowego,

wyśrodkowanie pasa biegowego. Po pewnym czasie eksploatacji bieżni może się okazać, że pas przesunął się od środka na bok. Może to wiązać się z ocieraniem pasa o bok bieżni. Podobnie jak przy napinaniu, należy specjalnym kluczem przeprowadzić regulację.

Modele z poprzednich lat

Bieżnia elektryczna Kettler Run 7

Bieżnia elektryczna Kettler Run 7 jest idealnym urządzeniem do domowych treningów, niezależnie od tego w jakiej jest się aktualnie formie. Bieżnia do biegania powinna dawać jak najwięcej możliwości, gwarantować wysoki komfort codziennych treningów. Co zasługuje na uwagę w tym przypadku, dlaczego to idealna bieżnia do domu?

Kettler proponuje nam bieżnie na najwyższym poziomie technologicznym, posiadającą znakomite wykonanie wszystkich elementów, niezwykle bezpieczną. Pas bieżny jest szeroki, bieżnie wyposażono w odpowiednią amortyzację i można na niej trenować nawet mając 135 kilogramów. Czyli ryzyko kontuzji, niechcianych bólów praktycznie nie wchodzi w grę.

Sam trening może być dostosowany do różnorodnych potrzeb, a maksymalne osiągi jakie daje bieżnia elektryczna Kettler Run 7 to możliwość biegu do 20 km na godzinę (czyli nawet najlepsi maratończycy mogą bez problemów na niej ćwiczyć) oraz wykorzystania opcji nachylenia aż do 15%. Dla tych którzy muszą panować nad tętnem w trakcie treningów przygotowano czujniki dotykowe, a każdy kto posiada tablet lub smartfona może skorzystać z aplikacji S-FIT KETTLER. Ta aplikacja pozwala na urozmaicenie treningów przy równoczesnym prezentowaniu swoich osiągnięć w mediach społecznościowych.


Bieżnia York Active T110

Bieganie na bieżni jest ciekawym zajęciem. Aktywność fizyczna we własnym domu. Zadbanie o zdrowie, odchudzanie i nie tylko. Jaka bieżnia do domu będzie optymalna?

Bieżnia do biegania York Active T110 jest znakomitym sprzętem dla wszystkich biegających, dla tych którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem jak i osób które jakieś sukcesy na swoim koncie posiadają. Bieżnia firmy York pozwala maksymalnie ustawić prędkość do 13 kilometrów na godzinę, co jest wystarczającym parametrem dla osób, które wspomniałem powyżej.

W przypadku tego modelu na uwagę zasługuje przygotowanie różnorodnych treningów oraz przejrzystość wyświetlacza, na którym można śledzić parametry treningu, a dodatkowo istnieje funkcja pomiaru tkanki tłuszczowej. Nie ma opcji aby ktokolwiek się nudził w trakcie treningów.

Bieganie w domu, za pomocą tej bieżni jest oczywiście bezpieczne dla ludzkich stawów. Model Active T110 został wyposażony w odpowiednią amortyzację co gwarantuje pełne bezpieczeństwo nóg biegacza, ryzyko kontuzji spada do zera. Dodatkowo znakomicie przygotowane sensory dotykowe czyli coś niezbędne przy treningach na odpowiednim poziomie tętna. Urządzenie jest stabilne i z wielką łatwością można je przemieszczać po mieszkaniu.


Bieżnia elektryczna Sapphire Jazz SG-2100T

Bieżnia elektryczna Sapphire Jazz SG-2100T czyli urządzenie które posiada same zalety, a wady to może stwierdzić chyba ktoś kto będzie szukał ich na siłę. Co należy do mocnych stron tego sprzętu, dlaczego ta bieżnia treningowa zasługuje na uznanie i szczególną uwagę?

Sprzęt dla większości osób chcących zacząć zrzucać kilogramy czy też wyrabiać kondycję. Maksymalne obciążenie wynosi tutaj 150 kilogramów. Bieżnia elektryczna od Sapphire cechuje się dużą ilością programów treningowych do wykorzystania, jest ich aż 24. Samo sterowanie bieżnią jest uproszczone do minimum, nie ma problemów z szybkim opanowaniem. Co istotne, wyświetlacz w tym urządzeniu jest doskonały, czytelny, odpowiednich rozmiarów.

Samo przygotowanie maszyny nie jest skomplikowane. Ta bieżnia treningowa bardzo łatwo się transportuje, za pomocą rolek. Również nie ma problemów z jej składaniem i rozkładaniem, dlatego nie będzie zajmowała wiele miejsca. Bardzo cicho pracuje w trakcie treningu i tak naprawdę korzystanie z bieżni elektrycznej Sapphire Jazz SG-2100T to sama przyjemność.


Bieżnia Life Fitness Club Series

Bieżnia Life Fitness Club Series to sprzęt inny niż wszystkie. Jeżeli ktoś poszukuje czegoś wyjątkowego, znakomicie przygotowanego w każdym calu, chce mieć bieżnie do biegania najlepszą z dostępnych na rynku to znakomicie trafił. Takie urządzenia do tej pory można było spotkać w najlepszych klubach fitness. A co uzyskamy do swoich domowych potrzeb poprzez inwestowanie w Life Fitness Club Series?

Moc bieżni czyli można biegać aż do prędkości 19,3 km na godzinę, a stosując nachylenie uzyskać je nawet do 15%. Co istotne, producent oferuje nam tzw. FlexDeck® czyli system dbający o stawy wszystkich trenujących. Co dokładnie daje taka amortyzacja? System jest bardzo wytrzymały, a dodatkowo daje zdecydowanie lepszą ochronę niż w trakcie tradycyjnego biegania.

Jakie programy czekają na wszystkich ćwiczących? Producent wyposażył bieżnie do biegania aż w 22 programy treningowe co jest gwarantem tego, że nie grozi nam nuda. Na wyświetlaczu multum informacji, odczytamy prędkość, czas treningu czy też ilość spalonych kalorii. Naturalnie możemy dopasować tętno do treningu, nie tylko za pomocą zamontowanych sensorów, również w grę wchodzi specjalny pas telemetryczny.


Bieżnia BH Fitness F4 Dual

Bieżnia BH Fitness F4 Dual czyli nowoczesna maszyna gwarantująca znakomity trening. Jakiego rodzaju korzyści płyną z regularnego użytkowania tego sprzętu?

Zacznę tutaj od opisu systemu Dual Kit. Czym jest? Trening i rozrywka jednocześnie. Mamy zatem mowę o specjalnym systemie który pozwala korzystać z wszystkiego co dają współczesne multimedia oczywiście równocześnie trenując. Odbieranie poczty elektronicznej, przeglądanie stron internetowych, bezproblemowe oglądanie filmów, czytanie prasy. Ale oczywiście bieżnia do biegania BH Fitness F4 Dual to nie tylko system Dual Kit. To przede wszystkim maszyna do efektywnego treningu. Dostępnych jest 12 programów treningowych, dla każdego coś do wyboru.

Jakie parametry biegania oferuje to urządzenie? Maksymalnie można ustawić sobie sprzęt do prędkości 20 kilometrów na godzinę, a maksymalne nachylenie wynosi 12%.

Po zakończonym treningu nie ma problemów z przestawieniem, schowaniem sprzętu. Wyposażona jest w specjalne rolki transportowe oraz oczywiście to bieżnia składana, dlatego kiedy nie trenujemy nie musi stać na widoku i zajmować miejsce.


Bieżnia elektryczna ProForm Performance 350i

Bieżnia elektryczna ProForm Performance 350i to znakomity wybór dla wszystkich poszukujących nowoczesnej bieżni w przystępnej cenie. Czym kusi to urządzenie?

Kwestie funkcjonalne to na pewno łatwość montażu, składania, rozkładania i transportu urządzenia. Specjalne rolki pozwalają bez problemowo przemieszczać bieżnie elektryczną. Równocześnie w trakcie treningów nie zajmuje wiele miejsca. Sam sprzęt jest znakomity zarówno dla amatorów, początkujących jak i zaprawionych w bojach. Można ustawiać prędkość bieżni aż do 16 km/h. Standardowo kąt nachylenia bieżni można ustawić do 10%. W ramach urozmaicania treningów przygotowano aż 16 programów, a samo urządzenie jest kompatybilne z urządzeniami mobilnymi.

Jeżeli zatem ktokolwiek poszukuje sprzętów w naprawdę przystępnej cenie, jeżeli bieżnia treningowa ma dawać multum możliwości, pozwalać na realizowanie najróżniejszych celów to koniecznie trzeba bliżej zapoznać się z wszystkimi funkcjami, możliwościami jakie ma bieżnia elektryczna ProForm Performance 350i.


Bieżnia elektryczna Spokey Avior

Bieżnia elektryczna Spokey Avior czyli dobra jakość w przystępnej cenie. Co dokładnie proponuje ta bieżnia treningowa? Dlaczego to jedna z najpopularniejszych bieżni do biegania?

Prostota rozwiązań i wysoka jakość wykonania czyli wszystko to czego oczekują po bieżniach biegacze. Za jej pomocą możemy rozpędzić się nawet do prędkości 16 kilometrów na godzinę. Nachylenie można regulować aż do 12%, co gwarantuje możliwość różnorodności treningów. Uwaga, producent wyposażył sprzęt aż w 36 programów dlatego monotonia i nuda nikomu nie grozi, każdy znajdzie coś dla siebie. Natomiast jeżeli mowa o maksymalnej wadze to bieżnia do biegania Avior Spokey daje możliwość ćwiczeń dla osób do 110 kilogramów.

W kwestiach technicznych na uwagę zasługuje prostota składania. To bieżnia składana, z którą poradzi sobie nawet mało ogarnięty użytkownik. Do tego nie jest ciężka i nie ma problemów z jej transportem w przeróżne miejsca w mieszkaniu, a to dzięki specjalistycznym rolkom transportowym.

W tym przedziale cenowym mamy do czynienia z jednym z najlepszych sprzętów do biegania.


Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *