Bieżnia do domu – jaką wybrać?

Jeśli chcesz kupić sobie dobrej jakości bieżnię do ćwiczeń, to musisz wiedzieć, jak duży masz wybór. Na rynku dostępne są różnego rodzaju sprzęty o mniej lub bardziej zaawansowanych parametrach technicznych. Którą wybrać, aby komfort ćwiczeń był optymalny?

Na to musisz zwrócić uwagę

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze metraż swojego pokoju, gdyż jest to sprzęt fitness o stosunkowo dużych gabarytach. Nawet wtedy, gdy zdecydujesz się na zakup niewielkiego sprzętu do biegania, zwróć uwagę na pas bieżny, który powinien gwarantować swobodę ruchów. Szeroki pas jest nie tylko bardziej komfortowy, ale również bezpieczniejszy, dlatego to naprawdę ważna sprawa. Oczywiście liczy się także jego długość, którą trzeba dopasować do wzrostu, a co za tym idzie długości kroku. Dla osoby liczącej sobie mniej niż 170 cm wystarczy pas o długości 130 cm. Bieżnia powinna być także zaopatrzona w odpowiedni system amortyzacji, aby nie obciążać zanadto stawów i nie odczuwać dyskomfortu w trakcie biegu.

Prędkość, kąt nachylenia

Tu wiele zależy od tego, czego się spodziewasz po ćwiczeniach na bieżni. Czy będziesz biegać bardzo szybko, wolniej czy też tylko spacerować. Większość osób wybiera bieżnie, które mają spory zakres ustawienia prędkości, np. od 1 do 20 km na godzinę. Seniorzy zazwyczaj kupują wolniejsze bieżnie, wiedząc, że dla nich liczy się po porostu to, aby se ruszać,nawet szybki spacer jest w ich przypadku ważny. Dobrej jakość urządzenia mają możliwość ustawienia kąta nachylenia. Niektóre z nich regulowane są ręcznie, czyli mechanicznie, a inne automatycznie. Oczywiście ta druga opcja jest zdecydowanie lepsza, bo nie trzeba się zatrzymywać, aby zmienić ustawienia. Oczywiście zakres regulacji może być różny, w zależności od modelu. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, bo im większe nachylenie, tym więcej mięśni angażuje się do pracy, np. mocniej pracują łydki i mięśnie czworogłowe. Trzeba pamiętać o tym, że moc silnika to nie tylko większa lub mniejsza prędkość biegania. Te parametry są bardzo ważne, jeśli chodzi o dopasowanie ich do wagi użytkownika.

Komputer oraz wyświetlacz

To również istotne kwestie przy wyborze bieżni. Pulpit powinien być ergonomiczny, umożliwiający pewny chwyt i sprawną nawigację, czyli zmianę parametrów, takich jak czas, prędkość i długość dystansu. Przydają się również poręczne uchwyty na bidon czy miejsce na urządzenia mobilne. Wtedy trening staje się przyjemniejszy, bo wszystko jest zawsze pod ręką. Oprócz pulpitu ważny jest także wyświetlacz. Powinien być czytelny i intuicyjny. Wyświetlane są na nim m.in. takie parametry jak programy treningowe, czas, prędkość biegu, kąt nachylenia, liczba spalonych kalorii i różne inne funkcje, które pozwalają lepiej monitorować swoje osiągi, np. pokazywanie wartości na plus.

Oprócz wszystkich ww. aspektów, które trzeba uwzględnić, liczy się także możliwość składania bieżni. Jeśli bieżnia ma stać w niewielkim pokoju, wtedy taka funkcja jest wielkim udogodnieniem.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *