Konserwacja i czyszczenie bieżni – jaki smar używać?

Bieżnia do biegania to znakomite urządzenia, które pozwala na trening we własnym domu. Co istotne, trening niezwykle efektywny, pod warunkiem regularnego biegania. Ale oczywiście jak każde urządzenie, tak i bieżnia się zużywa. Należy zatem mieć świadomość, że odpowiednia konserwacja, odpowiednie podchodzenie do spraw czyszczenia bieżni do biegania, zagwarantuje jej długą żywotność. Jak to robić, co jest istotne, które elementy należy regularnie sprawdzać, jak smarować bieżnie do biegania? Wszystko co ważne, wszystko co pomoże w prawidłowym dbaniu o sprzęt znajdziecie w tym poradniku.

 

Na początku jest instrukcja

Instrukcję należy dokładnie przestudiować, dokładnie zapoznać się z wszystkimi wytycznymi producenta. Już sam proces składania będzie istotny do prawidłowego funkcjonowania sprzętu, do jego użytkowania przez długie lata. Postępować należy zgodnie z instrukcjami, dokładnie wszystkie śruby dokręcić, naturalnie nie za mocno i nie za lekko. Warto również zapoznać się z sugestiami producentów odnośnie konserwacji, czyszczenia sprzętu.

Czyszczenie, sprawdzanie sprzętu – jak często?

Czy są jakieś określone ramy czasowe, przedziały terminów kiedy należy dokonywać przeglądu sprzętu? Przy większej intensywności treningu, kiedy są one regularne oraz gdy wiele osób korzysta z bieżni, warto robić takie przeglądy, czyszczenie, smarowanie generalne raz w miesiącu. Przy mniejszym wykorzystaniu urządzenia wystarczy dokonywać przeglądów raz na dwa miesiące.

Ale bieżnia treningowa cały czas się brudzi, dlatego dość często zaleca się wykorzystać wilgotną szmatkę do tego by ją przecierać, by pozbyć się choćby osadzającego kurzu. Ma to być wykonane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a dokładniej by nie dopuścić wilgoci do elementów elektrycznych bieżni. Odradzamy czyszczenie miejsc w pobliżu pasa bieżni.

Wszystkie połączenia śrubowe należy dokładnie wyczyścić, to przecież istotne elementy dla konstrukcji, dające jej stabilność.

Jak smarować bieżnie, jakich specyfików używać?

Do smarowania bieżni używamy tylko i wyłącznie specjalistycznych smarów silikonowych. Sam proces polega na tym, że smaruje się miejsce gdzie pas styka się z deską bieżni. Jeżeli producent sprzętu sugeruje konkretny rodzaj smaru to nie ma przeszkód, by z takiej sugestii nie skorzystać. Jeżeli ktoś posiada smar grafitowy ten również może z niego skorzystać, warto jednak przed pierwszym smarowaniem zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez producenta.

 

Raz do roku wielki przegląd

Posiadając bieżnie powinno się raz na rok dokonać jej kompletnego przeglądu u specjalistów. Można to wykonać w sklepie który kupiliśmy czy też odwiedzić certyfikowane przez producentów serwisy

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *