Jakie cechy powinien mieć dietetyk-idealny?

Według badań, przeprowadzonych dla CBOS, ponad 36% Polaków przechodzi na dietę w celu schudnięcia. Co ciekawe, co 10-ty dorosły Polak przyznał, że korzystał z usług dietetyka w ciągu ostatnich 2 lat. Wynik jest imponujący, natomiast pozostawia pewne niejasne pytania: skoro Polacy tak często odwiedzają dietetyków, co powoduje, że nie korzystają z ich oferty w sposób systematyczny? Jakie umiejętności i cechy powinien mieć dietetyk-idealny, aby pomóc nam osiągnąć sukces?

Wiedza i doświadczenie

Ponad 10% Polaków, po przejściu na dietę, uznało, że sposób prowadzenia zdrowego odżywiania nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Najpewniej wynika to z mało merytorycznego wywiadu i rzetelnej wiedzy dietetyka prowadzącego. Wybierając więc specjalistę, uwzględnij jego doświadczenie w pracy z podopiecznymi, zastanów się jaki jest twój cel i czy wybrane konsultacje dietetyczne online lub stacjonarne, faktycznie mogą pomóc ci w tym problemie. Pierwszą, żółtą lampką będzie dla ciebie brak wywiadu medycznego lub żywieniowego. Tu zadanie jest proste – najpierw mówisz ty, a potem słuchasz zaleceń, wychodzących z twojej wstępnej przemowy i przeprowadzonego wywiadu.

Uwzględnia preferencje

Jeśli nie lubisz brukselki – powiedz. Jeśli nie masz czasu na trening godzinny – powiadom. Zadaniem dietetyka jest dostosować plan do zgłoszonych przez ciebie preferencji i wniosków. W całej współpracy chodzi o to, aby ustalony nowy sposób żywienia był możliwy do wprowadzenia, by był łatwy, przyjemny i realny do regularnego stosowania. Gotowa dieta, tworzona według szablonu, najpewniej nie będzie efektywna i poddasz się zanim faktycznie rozpoczniesz swoją walkę.

Jest w stałym kontakcie

Dobrze, dostajesz szereg zaleceń, przepisów, plan treningowy i… słuch zaginął o twoim dietetyku. Pomimo pytań, wątpliwości, słabnącej motywacji i chęci modyfikacji danego przepisu czy planu treningowego – pozostajesz bez odpowiedzi. Wtedy dochodzi do dwóch przypadków. Po pierwsze – na skutek braku odpowiedzi i informacji popełniasz błędy. Modyfikujesz dania na własną rękę, zmniejszając efekty wprowadzonej diety. Po drugie – poddajesz się, uznając, że brak „bata” nad głową jest przyzwoleniem na folgowanie i odstępstwa. Dietetyk, który służy swoją wiedzą, umiejętnościami i wsparciem, jest dużo bardziej efektywny i wartościowy niż osoba, która zakańcza współpracę w momencie opłacenia usługi. Jeśli możesz liczyć na pomoc i odpowiedź na maila – wiedz, że trafiłeś na specjalistę przez duże „S”.

Jest pełen empatii i zrozumienia

Tak, masz prawo do gorszego dnia. Tak, zdarza się, że walka jest nierówna. Bywa, że jeden dzień jest słabszy, a zamiast treningu bardziej kusząca jest kanapa. Zadaniem dietetyka jest zrozumieć, wesprzeć, dodać siły na następny dzień. Ten idealny nie oceni, nie wzbudzi poczucia winy, ale jednocześnie zwróci uwagę na skutki i pomoże osiągnąć cel w dniu następnym. Jest to tym istotniejsze, gdy przejrzymy badania, przeprowadzone na terenie Polski. Obecnie ponad 40% kobiet nie jest zadowolonych ze swojego wyglądu i potrzebuje wsparcia by podjąć walkę o zmianę swojej sylwetki. Zwróć zatem uwagę, czy twój dietetyk łączy w sobie wiedzę, motywację i wsparcie oparte na empatycznej współpracy.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *